Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik hakkında bir şey duyduğunuzda, genellikle bir logo, antetli kağıt ve kartvizitler aklınıza gelir. Bu unsurların kurumsal kimliğin bir parçası olduğu doğrudur.

İşletmenizin kurumsal kimliğini; kullandığınız sloganınızı, renklerinizi, tipografiyi, kırtasiye malzemenizi, web sitesi tasarımınızı, sosyal medya varlığınızı ve bunların arasındaki her şeyi içerir. Aynı zamanda ofislerinizin dekorasyonu, çalışanlarınızın üniforması ve (varsa) şirket araçlarınıza koyduğunuz her türlü imajdır.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal kimliğinizi doğru bir şekilde oluşturmak için belirli adımları takip etmek önemlidir. Bunlardan bazılarını aşağıda paylaşıyoruz:

Pazar araştırması yapın: Bu adım, rakiplerinizi analiz etmenize izin verdiği için önemlidir.

Hedef kitle: Hedef kitlenizi ve beklentilerinizi tanımlamak çok önemli bir adımdır.

Rekabet: Rekabeti analiz ettikten sonra, kendinizi ikinciden farklı kılmak için bir numara bulmanız gerekecek ve teklifiniz oldukça benzersiz.

Analiz: Daha sonra işletmenizin güçlü ve zayıf yönlerini, iş fırsatlarını ve riskleri analiz edebilirsiniz.

Logo: İşletmenize maksimum güvenilirlik sağlayacak temel unsurdur. Müşterileriniz tarafından tanınacağı için ona teşekkür ederiz.

Renkler ve tipografi: İşinizle ilgili ana renklerinizi ve tüm belgelerinizde kullanılacak tipografiyi tanımlamalısınız.

Kurallar: Şirketinizle ilgili tüm kuralları, belirli görevleri devretmenize ve belirli destekleri reddetmenize olanak tanıyan bir belge aracılığıyla toplamanız gerekecektir.

Kurumsal Kimlik Örnekleri - 1

Bu adımlar kurumsal kimliğinizi gerçekleştirmeniz için çok önemlidir, ancak diğerleri onu tamamlayabilir.

Kurumsal Kimlik Unsurları Nelerdir?

Kültür ve Kişilik

Kurumsal kimliğiniz basit bir tasarımdan çok daha fazlasını içerir: kimliğiniz her şeyden önce siz olduğunuzdur. Yani, sizin için değerli olan her şey dahil...

Vizyonunuz ve Hedefleriniz

Her şey, sabah işe gitmek için neden kalktığınız ve bunun neden önemli olduğuyla başlar.

Çok kesin ve her şeyden önce dürüst bir misyona sahip olan şirketler sadece tüketicileri değil, çalışanlarını da meşgul edebiliyor.

Değerleriniz, Kültürünüz ve Davranışlarınız

Bir şirketin değerleri ve kültürü, kimliğini oluşturmada temel unsurlardır.

Kurumsal Kimlik Oluşturma Süreci

Görsel kimliğinizi oluşturmak için 6 adım:

1. Fikirler toplayın

Fikriniz en iyisi olmayabilir, ancak bu kötü olduğu anlamına gelmez. Yaratma (veya dönüştürme) sürecine başladığınızda, tüm olasılıkları göz önünde bulundurmalısınız.

İşletmenizi; müşterileriniz tarafından nasıl görülmesini istediğinizi düşünün. Ardından, markanıza ve kişiliğinize atıfta bulunan görsel kavramları düşünün.

Bu ilk adım, ilham almak ve daha önce hiç hayal etmediğiniz olasılıkları keşfetmektir. Bu seçim yapmakla ilgili değil, daha çok keşfetmekle ilgilidir.

2. Müşterilerinizi tanımlayın

Şimdi, ideal konsepti bulana kadar olasılıklar aralığını daraltabilir, henüz yapmadıysanız tipik bir müşteri profili oluşturabilirsiniz.

Kendinize şu soruları sorun:

  • • Nerede yaşıyorlar?
  • • İş için ne yapıyorlar?
  • • Onlarla iletişim kurmanın en iyi yolu nedir?
  • • Neyi beğenirler?

Tüm bu soruları cevaplayabildiğiniz zaman, belirli görsel ruh hallerini müşterilerinizin değer verdiği değerlerle ilişkilendirebilecek ve bir sonraki adıma hazır olacaksınız.

3. Size uygun olan stili seçin

Moda sürekli değişiyor, ancak markaları için doğru tasarımı bulan şirketlerin zaman içinde görsel kimliklerini nadiren yenilemeleri gerekiyor. Favori markalarınız yaratıldıklarından bu yana logolarını kaç kez değiştirdi?

Dikkate alınması gereken birkaç nokta var:

Klasik (ör. Coca-Cola veya Goodyear): Yeni trendler, yenilikleri nedeniyle her zaman çekici olsa da, aynı zamanda hızlı bir şekilde modası geçme olasılığı en yüksek olanlardır. Markanız için klasik bir tasarım seçerek, kalıcı olma ve çok sayıda tüketiciye ulaşma şansınız artar.

Retro (ör. Starbucks): Retro tasarımlar, bu havaya uyan işletmeler için harikadır. Eski moda kafeler ve vintage berber dükkanları bu trendden tam anlamıyla faydalanabilir. Retro, bazılarına modernitede eksik görünse de, son yıllarda bu tarz yeniden canlandı.

Düz tasarım (ör. Google): Düz tasarım, ızgaralara ve ışık ve gölge oyununa dayalı modern ve yenilikçi bir tekniktir. Web'de güçlü bir varlığı olan işletmeler için iyi bir seçimdir.

El yapımı: Bu yeni trend, logonuzun elle kurşun kalem veya tebeşir ile yapılmış bir çizim gibi görünmesini sağlamaktır. Bu teknik, geleneksel ve teknoloji şirketleri için önerilmez. Öte yandan, daha rahat bir stil arayan ve / veya ürünlerinin zanaat yönünü vurgulamak isteyen küçük yapılar için iyi bir seçimdir.

Minimalist (ör. Apple): Basit bir tasarım, ancak herkesin bildiği gibi minimalist stiller daha sonra değiştirilmesi en kolay olanlardır (Apple bunu "elmasını" korurken yaptı). Bu logolar çeşitli endüstrilerde kullanılabilir ve bu da kimliğinizi çok yönlü hale getirir.

Üzerinde durduklarımız, son elli yılda ortaya çıkan farklı tarzlardan sadece birkaçı. Araştırmanızda başkalarını fark etmiş olabilirsiniz. Artık kimi arayacağınızı bildiğinize göre, projenizle en alakalı stilleri seçin.

Mümkün olduğunca çok insana ulaşmak ve karışıklık yaşamamak mı istiyorsunuz?

  • • Klasik bir tasarım seçin.

Gençlerin dikkatini çekmeye mi çalışıyorsunuz?

  • • Düz tasarımı tercih edin.

Kurumsal Kimlik Örnekleri - 2

4. Dengeyi bulun

En sevdiğiniz tasarımları zaten fark etmiş olabilirsiniz. Hepimizin favori logoları var ve hepimiz onları çoğaltma eğilimindeyiz. Başkalarının tasarımlarından ilham almak iyi bir fikirdir, ancak kopyalanmamaya dikkat edin.

Markanız benzersiz olmalıdır ki tüketiciler onu başka bir markayla karıştırmasın. Hatta söz konusu şirketle aynı sektördeyseniz daha çok dikkat etmeniz gerekir. Bir antika satıcısıysanız ve rakiplerinizin tamamında retro veya el yapımı logolar varsa, kendinizi öne çıkarmak için neler yapabileceğinizi düşünün. Bu durum, tamamen farklı bir yöne gitmek (ör. minimalist bir logo ile) veya kendinizi farklılaştırmak için anahtar bir unsur eklemeniz gerektiği anlamına gelir.

Başkalarından ilham almakla onları kopyalamak arasında doğru dengeyi bulmak kolay değil. Bu nedenle, %100 benzersiz bir logo elde etmek için tasarımınızda kendi kişiliğinizi ortaya çıkarmayı unutmayın. 

Örnek Kurumsal Kimlik Çalışması -3

5. Her şeyi düşünün

Yeni teknolojilerin geliştirilmesi, markaların görsel kimliğini büyük ölçüde etkiliyor. Daha önce, marka kimliğinizi ifade etmek, adınızı ve sloganınızı göstermek için tabelanız birincil yerdi. Bu günlerde, görsel kimliğinizin görünür olması gereken tüm yerleri düşünmeniz gerekiyor, mesela:

 

  • • Web siteniz
  • • Sosyal medya hesabınız
  • • Çevrimiçi reklamcılık çalışmalarınız
  • • Blog sayfanız

 

6. Çevrenizden Fikir Alın

Görsel bir kimlik yaratmak zor bir görev olabilir ve en küçük şeyin bile şirketinizin itibarını etkileyeceği fikrine kapılabilirsiniz. İster görsel kimliğinizi oluşturma sürecinde olun, ister kimliğini geliştirmek üzere olan bir firma olun, tüketicilerin görüşlerini ihmal etmeyin ve tasarımınız hakkında geri bildirim isteyin.

Herkesi memnun edemezsiniz, bu yüzden tek bir olumsuz yorumla yetinmeyin. Ancak olumsuz yorumlar düzenli olarak gelirse, tasarımınızı nasıl geliştireceğinizi düşünün. Çevrenizden ve tüketicilerinizden tavsiye istemek de afetlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir!

Yapmak olduğunuz zorlu bir göreviniz olsa da, derin bir nefes almayı üstesinden geleceğinizi unutmayın!

 

Sanat ve Tasarım daima yanınızda olsun…