Demek bir web siteniz var. İnternete hoş geldiniz! Ama onunla mutlu musunuz?
Kullanıcıların alışkanlıkları hızla gelişiyor ve yeni teknolojiler interneti sürekli canlı tutuyor. Online ortamda bir web sitesi ile varlık göstermeniz ilk adımdır ancak yeniye ayak uydurmak da aynı derecede önemlidir. Binlerce rakibinizin ve diğer web sitelerinin arasında, doğru kitleye ulaştığınızdan emin olabiliyor musunuz?

Art&Crea’ya göre, başarılı bir web sitesi bunlardan çok daha fazlasıdır. Sadece şık bir tasarım ile değil, işlevsel, hızlı ve iş hedeflerinize ulaşmayı amaçlayan web siteleri bu yazıdan sonra size çok da uzak görünmeyecek. Merak etmeyin, yardım etmek için buradayız.

Muhtemelen yeni bir web sitesine ihtiyacınız olduğuna dair 10 işaret var.

  1. 1. Web siteniz yanıt vermiyor

Bu liste önem sırasına göre düzenlenmemiş olsa da web sitenizin yanıt vermemesi, yeni bir site düşünmeye başlamanız için oldukça önemli bir nedendir. Duyarlı bir web tasarımı, web sitenizin farklı cihazlarda doğru şekilde görüntülenmesini ve unutulmaz bir kullanıcı deneyiminin masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet veya cep telefonu gibi ekranlara uyarlanmasını sağlamalıdır.

En önemlisi ise, son verilere göre kullanıcıların %60’ı Web’de gezinme yöntemi olarak mobil cihazları tercih ediyor. Bu yüzden sitenizin tüm cihazlarda aktif olması artık atlanmaması gereken önemli bir adım.

Yalnızca web siteniz yanıt vermediği için ziyaretçilerinizi kaçırmayı göze alabilir misiniz?

  1. 2. Uzun Yüklenme Süreleri

Bu araştırmaya göre, kullanıcıların %47'si bir sayfanın 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor. Ayrıca, kullanıcıların %40'ının yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren bir web sitesini terk etmeye eğilimli olduğunu belirtmekte fayda var. Çözüm ise çok açık: Ziyaretçilerinizi sitede tutmak için, anında yüklenmesini sağlamalısınız. Web sitenizin ekranda görünmesi yıllar alıyorsa, yeni bir dönüşümün tam zamanı. Neyse ki, Art&Crea’da, sitenizin hızının temel performans göstergelerinden biri olması en büyük önceliklerimizden biridir.

Siteniz çok yavaşsa, dürüst olalım – çağı yakalayamıyorsunuz demektir. Muhtemelen potansiyel müşterileri kaybediyorsunuz ve Google’ın bundan hoşlanmayacağı da net.  (Google'ın bu sektörde kral olduğunu hepimiz biliyoruz.)

Hız faktörünün etkisini, yaptığımız bu çalışma ile kendiniz fark edin ->

  1. 3. Hemen çıkma oranınız çok yüksek

İlk olarak: Hemen çıkma oranı nedir ve neden bunu önemsemelisiniz? 

Google'a göre, hemen çıkma’ sitenizde tek sayfalık bir oturumdur. Peki bu kötü bir şey mi? Eğer sitenizin başarısı kullanıcıların birden fazla sayfayı görüntülemesine bağlıysa, o zaman evet, yüksek bir hemen çıkma oranı kötüdür.

Hemen çıkma oranınızın yüksek olmasının nedenleri arasında; kafa karıştırıcı kullanıcı deneyimi, okunamayan içerik, çekici olmayan tasarım veya yetersiz işlevsellik gibi birçok etken yer alabilir. Web sitenizi yeniden tasarlayarak tüm bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

  1. 4. Markanızla uyuşmuyor

Son zamanlarda yeniden markalaşma sürecinden geçtiniz ve mevcut web siteniz bunu sergilemiyor mu? Şunu çok net söyleyebiliriz: Yeni bir web sitesine ihtiyacın var!

Günümüzde çoğu işletme için dijital dünya, birincil iletişim yoludur. Web siteniz markanızla uyuşmuyorsa, potansiyel müşterilerinize kafa karıştırıcı bir mesaj gönderiyor olabilirsiniz. Özellikle bu noktada dikkatli olun çünkü dijital dünya her zaman yeni bir şans vermiyor.

  1. 5. Hiç iyi görünmüyor

En önemli şey: web sitenizden memnun musunuz? Bununla gurur duyuyor musunuz? İşletmeniz hakkında doğru bir izlenim verdiğini düşünüyor musunuz? Hayır mı? O zaman kaçmak yok - yenisine ihtiyacınız var.

Adobe'ye göre kullanıcıların %66'sı, basit ve sade yerine güzel tasarlanmış bir şeyi görmeyi tercih ediyor. Şaşırdık mı? Hayır. Dahası, araştırma, ziyaretçilerin %68'inin, içerik görüntüleme deneyiminin en önemli üç faktöründen biri olarak şık bir düzen ve kaliteli fotoğrafları tercih ettiğini gösteriyor. Etkileyici değil mi?

Düzenli ve şık görsellerle donattığımız bu işimizi incelemek belki size fikir verebilir.

  1. 6. Navigasyon ve Site Haritası Kafa Karıştırıcıdır

Buna kötü Kullanıcı Deneyimi (UX) diyoruz ve çok sık rastlıyoruz: aşırı karmaşık site haritası, gizli ve erişilemez içerik, harekete geçirici mesajların olmaması veya net bölüm hiyerarşisi. Tüm bunlar size tanıdık geliyorsa, kaybedecek zamanınız yok ve hemen yeniden tasarımı düşünmelisiniz demektir. Kesintisiz bir bilgi akışı ile web sitenizi daha işlevsel hale getirmek, size kısa sürede kar getirecektir.

  1. 7. İçeriklerin güncellenmemesi

Günümüzde bu kabul edilebilir bir durum değil. Kullanıcılar sadece sizin hizmetinizle ilgili bilgi almak için sitenize girmiyor. Emin olun! İçerikleri güncellemek için ise sürekli bir yazılım geliştiriciye ya da teknik elemana ihtiyaç duymamalısınız. Arkasında uygun bir içerik yönetim sistemi olan yeni bir web sitesi düşünmeye başlamak sizin için daha iyi olacaktır. 

  1. 8. Sektörünüzün Gerisindesiniz

Marka imajınızı her platformda korumak, rekabette önde olmanıza yardımcı olacak uzun bir yol olabilir. Web sitenize gelince, güncel tutmak ve son trendleri takip etmek kesinlikle bir adım önde olmanıza yardımcı olacaktır.

  1. 9. Google Sıralamanız İyi Değil

Şimdiye kadar SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir şeyler duymuş olabilirsiniz. Google, SEO’yu şöyle açıklıyor: Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizin bölümlerine yapılan düzenlemeleri kapsayan bir çalışmadır. Tek tek incelendiğinde, bu düzenlemeler sürekli iyileştirme gibi görünebilir ancak diğer optimizasyonlarla birleştirildiğinde, sitenizin kullanıcı deneyimi ve organik arama sonuçlarındaki performansı üzerinde gözle görülür bir etkiye sahip olabilirler.

Gerçek şu ki, yukarıda ele alınan noktaların çoğu, sitenizin Google'daki sıralamasını etkileyecektir. Art&Crea’da, SEO önceliklerimizden biridir ve SEO uyumlu yeni bir web sitesi tasarlayarak, siz de Google’ın gözdelerinden biri olabilirsiniz.

Gelişim Global Gümrük Müşavirliği için nasıl bir web sitesi oluşturduğumuzu ve genel Google sıralamasında onlara nasıl yardımcı olduğumuzu buradan görün.

  1. 10. Bunu Hissediyorsunuz

En önemlisi, içgüdülerinize güveniniz. Web sitenizin yenilenmesi gerektiğine dair bir hisse sahipseniz, büyük olasılıkla artık yukarıdaki nedenleri düşünmeyeceğiniz web sitesine ihtiyacınız vardır.

Zaman kaybetmeden bizimle buradan iletişime geçin